Zprávy z úřadu

<< návrat zpět

Klamavé označení výrobků je nepřípustné

Vzhledem k tomu, že se na Puncovní úřad obracejí občané s dotazem, jak úřad hodnotí používání ustálených výrazů, které obsahují nepovolená slova nebo kombinace slov, např. "Tibetské stříbro" nebo "Nordic gold", zveřejňujeme toto stanovisko:
Pokud vycházíme ze smyslu, nikoli přesně textu ustanovení § 40, odst. 1 puncovního zákona, PÚ taková označení toleruje za předpokladu splnění všech níže uvedených podmínek:
1) jedná se o název ustálený – zejména historicky nebo dlouhodobou obchodní praxí (např. „Tibetské stříbro“ nebo „Nordic Gold“ apod.). Rozhodnutí o ustálenosti je v pravomoci PÚ.
2) před vlastním názvem výrobce nebo dovozce uvede u každého označení „tzv.“ (např. „Tzv. Tibetské stříbro“),
3) v navazujícím popisu bude uvedeno přesné nebo alespoň přibližné složení vlastního materiálu a výslovné upozornění , že se jedná o výrobek z obecného kovu či nekovového materiálu bez obsahu DK
4) toto složení materiálu (ani další náležitosti) nebude jinak odporovat dalším ustanovením PZ (např. nižší než nejnižší zákonná ryzost zboží, atd.)
5) při vyjádření barvy šperku je povoleno používání jmen drahých kovů pouze ve spojení se slovem "barva" , např. „přívěsek stříbrné (stříbřité či starostříbrné) barvy“ nebo „náušnice zlaté (starozlaté či zlatisté) barvy“ apod.