Zprávy z úřadu

<< návrat zpět

Varování - pozlacený řetízek se vzhledem osmnáctikarátového šperku

Minulý týden zdokumentoval Puncovní úřad řetízek, jaký snadno může být vydáván za zlatý, aniž by vzbudil podezření. Občan nevybavený zkušeností a speciálním zařízením snadno může být oklamán. Řetízek by dokonce mohl oklamat i některé zlatníky, vybavené prubířským kamenem.

Řetízek délky 62 cm, vážící 51,39 g, je označen ("ryzostním") číslem 750, má poněkud atypickou sponu a články, na nichž není patrné letování. Je vyroben z mosazi pozlacené tak silnou vrstvou zlata ryzosti 750 (a místy i vyšší), že zběžné rychlé zkoušení na prubířském kameni neodhalí, že jde o pouhé pokovení. Proto může být s úspěchem vydáván za osmnáctikarátový řetízek. Poznámka 1: normálně pozlacené šperky mají povrchovou vrstvičku tak tenkou, že i běžné črtání na prubířském kameni zachytí materiál s výrazně sníženou ryzostí.

Jediným snadným vodítkem k odhalení podvodu u tohoto řetízku je určení měrné hmotnosti (často se říká také specifická váha nebo hustota) použitého materiálu. Většina běžných obecných kovů nebo jejich slitin má hustotu pod 9 g/cm3 (s výjimkou olova a wolframu), běžné klenotnické slitiny stříbra mají hustotu 10 – 10,5 g/cm3, 14karátové zlato cca 13,5 g/cm3, 18karátové zlato cca 15,5 g/cm3 a ryzí zlato 19,3 g/cm3. Vypočtená měrná hmotnost řetízku (počítá se z vážení předmětu na vzduchu a ve vodě) je 10,3 g/cm3, což ukazuje, že při silném pokovení 18karátovým zlatem zbývá na jádro předmětu opravdu jen obecný kov. Poznámka 2: posuzování materiálu pouze na základě měrné hmotnosti je však ošidné, měrnou hmotnost vypočtenou naznačeným způsobem totiž mohou snižovat i duté partie výrobku nebo bubliny zachycené na předmětu zvenku. Proto je třeba uvážit i konstrukci výrobku a samozřejmě pokud to je možné, stanovit chemické složení.

Protože je možné, že řetízky podobného druhu se může někdo pokusit zpeněžit jako zlaté, zveřejňujeme tyto poznatky včetně obrázků jednak na webových stránkách PÚ www.puncovniurad.cz v aktualitách a v rubrice Zprávy z úřadu - Padělky, jednak budou vyvěšeny u přepážek na všech pracovištích PÚ.

Pokud čtete tuto zprávu na internetu, můžete obrázky uvidět po kliknutí retez_foto.

V Praze dne 22. 12. 2008

Ing Miloslav Pilecký